Съобщение
Вторник, 28 Ноември 2017 08:55

Знаете ли, че  община Драгоман участва в националния конкурс „Културно-туристически ЕДЕН дестинации в България”под егидата на Министерство на туризма. Конкурсът е за малко познатите и/или нововъзникващите български туристически дестинации. Класираните дестинации в конкурса са: Община Ямбол  - победител и дестинации подгласници: Община Мездра, Община Драгоман, Община Чавдар и Община Ардино.

Община Драгоман кандидатства като дестинация със своето културно – историческо наследство, определено като „Малката света гора“, в което се включват  драгоманският регион - природния феномен Карстов комплекс Драгоманско блато - 11-ти Рамсарски обект в България и планината Чепън. Материалното културно-историческо наследство на Драгоманския регион може да се обособи в няколко периода в зависимост от историческата епоха и събития:

1.  Тракийски период - от това време е едно от редките по нашите земи ритулни съоръжения – светилището на Сабазий на връх „Петровски кръст“ на Чепън планина.

2. Римски период – от този период са две колони, открити в местността „Дервен”, намираща се на 6-7 км западно от Драгоман; остатъци от пътя ВИАМИЛИТАРИС; римски градища и др.

3.  Средновековен период  - в община Драгоман черкви от този период са  „Св, Св. Петър и Павел” с. Беренде - изключително ценен исторически паметник от национално значение, „Св. Николай” с. Калотина, „Св.Петка“ в местността „Калугерица“, намираща се  в землището на селата Несла и Вишан, Средновековната църква при с. Владиславци „Успение богородично”, църквата „Св. Пророк Илия“ и „Св. Архангел Михаил“  в местността „Малката Света гора“ при с. Долно ново село,  „Св. Ап. Петър и Павел” при с.Несла, Св. Пророк Илия“ при с.Чуковезар, „Св. Възнесение“ /„ Св. Спас“/ с. Василовци, „Св. Петка“ с. Цръклевци“, „Св.Георги“ с. Мало Малово“, „Св. Възнесение“ /„Св. Спас“/ в кв. Драгоман, както и Маломаловския манастир „Св.Никола“, манастира „Св. Троица” с. Драгоил, Неделишкия манастир „Св.Атанасий Велики“.

4.  Най-нов период - особено впечатление от този период прави строителството на църквата „Св. Троица“ в с. Габер и църквите „Св. Арх. Стефан“ в гр. Драгоман, „Св. Петка“ в с. Беренде извор, „Вси светии“ с. Прекръсте, храм-параклис „Рождество Богородично“ в местността „Дервен“, „Св. Петка“ в с. Чорул, „Св. Георги“ в с. Ялботина, „Св. Георги“ в с. Драгоил, църквата „Св. Георги“ и манастирът „Св. Петка“ в  с. Чепърлянци, както и манастирът „Свети Дух“ в с. Драгоил. От така изброените наши светилища ще Ви представя нашата гордост новореставрирания Неделишкия манастир „Св.Атанасий Велики“.

За  избраните дестинации, по проекта се предвижда да се изготви брошура на български и английски език.