Среща на Еврорегион "Нишава"
Вторник, 04 Юни 2013 08:15

DSC05185

На 31.05.2013 г. в сградата на „Автомотор Корпорация“ в град Божурище, се проведе поредната среща на Еврорегион  „Нишава“. В срещата взеха участие : кметовете на общини- Бабушница, Бела Паланка, Своге, Костинброд, Драгоман, Годеч и Божурище, и председателя на общински съвет Сливница.От Пиротски окръг присъстваше областния управител – г-н Стаменович.

Срещата на Еврорегион „Нишава“ се водеше от г-жа Любов Добрева-съпредседателнаЕврорегион“Нишава“.

Дневния ред на заседаниетобеше:

1. Запознаване на членовете с презентацията  направена на 26.04.2013г. в Пирот.
  2. Предложения от отделните общини за проекти потрансгранично сътрудничество
  3. Предложения за съвмести проекти в Еврорегион  „Нишава“
  4. Участие на Еврорегиона в Асоциацията на еврорегионите
  5. Разни

По първата точка всички членове бяха запознати с информацията, която се предостави от г-н ВладицаТошичсъпредседател на Еврорегион  „Нишава“ и  председател на ГС “Понишавлье“

По 3 и 4 точка всички членове предложиха много проекти, които биха се осъществили в рамките на еврорегиона. Накрая се обединиха около решението за направата на два проекта , а именно- Изграждане на мобилна станция обслужваща всички общини при бедствени ситуации, и втория който да се представи паралелно е създаване на стратегия на Еврорегион  „Нишава“ .

В точка „Разни „ беше представена идеята на Софийски вестник за създаване на регионален вестник обслужващЕврорегиона.

Г-н Христо Йорданов предложи на всички присъстващи да подкрепят кандидатурата на София за столица на културата 2019. Предложението беше одобрено единодушно. На края се определи датата и мястото на следващата среща- гр. Бабушница Република Сърбия на 12.09.2013г.